jeryelruiz jeryelruiz
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They
also need $15 for 3 apples and 3 oranges. Put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

Respuesta :

psychoboy495 psychoboy495
  • 05-05-2020

Answer:

No the system has many solutions

Step-by-step explanation:

It can vary

Answer Link

Otras preguntas

How do I write a complex sentence
Which of the following mineral identification techniques would most easily identify calcite? A) Fizzes when acid is dropped on it B) Taste C) Steak D) Magne
Which expression represents the width of the framed picture?
A 400 foot rope is extended from the ground to the top of a building. The building is 35 ft tall. What is the angle made by the rope with respect to the ground?
The Persians began a system of managing government that is called?
How do you install operating systems on a computer
How has the climate changed in the Fertile Crescent since the ancient era? The average temperature is cooler. The average rainfall has increased. The lengths of
calculate m-8-n if m=25 and n=7​
Which statement is true?​
Find the domain, range, and intercepts of the function f(x)=7x+11