icampbell icampbell
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cynthia paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook?

Respuesta :

ximenacardenas2304
ximenacardenas2304 ximenacardenas2304
  • 04-04-2020
11$ - 4 pencils = 7
then divide by the amount of notebooks, 2. So the answer would be: $3.50
So an equation you can use to solve this is: 11 - 4 / 2
Answer Link

Otras preguntas

how did the Mongols impact Russia
What are the transportation benefits of Basel Switzerland
A good thesis statement a) is found at the beginning of each paragraph b)could be asked as a question c)usually needs to be two or three sentences so that the m
81a raised to the power of 2 minus 25
Median AM and CN of △ABC intersect at point O. What part of area of △ABC is the area of △AON?
Dams and reservoirs produce __________ power.
Help needed. 4th grade math
Which of the following best describes a transverse wave? A- displacement of particles is parallel to the direction of wave motion B- displacement of particles
If cooling occurred at the bottom of a lake instead of its surface, the lake freeze from the bottom? Explain.
I NEED HELP!!! I DONT KNOW WHAT TO DO!