raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Why did president harry s. truman drop a atomic bomb on hiroshima and nagasaki at the end in world war 2?
The local high school is having a talent show. on monday they sale 5 children tickets and 3 adult tickets for $25 on tuesday they sale 4 children tickets and 4
1. Jog for a minute, sprint for a minute, jog for a minute, sprint for a minute until you complete about 20-30 min of exercise is an example of what type of tra
Two states of matter present in the water cycle are described below.state 1: takes the shape of the part of the container which it occupies.state 2: has a fixed
The ___ of an object measures the amount of matter in t g e object
Why did native americans come to minnesota??
Which is the best estimate for the product of 104.143 × 10,021.4?
Which of the following statements regarding the expansion of (x + y)^n are correct? A. The coefficients of xn and y^n both equal 1. B. For any term x^a
What all can an infection do to your body? can it cause a heart attack??
How many sides does an equiangular polygon have if each angle is 144 degrees?