johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which option is an example of a simple sentence? A. The practice of animal testing should be stopped and the labs dismantled. B. Animal testing is cruel because
What does the line x=-5 look like
give the meaning of the following: 1. phagocytosis 2.endocytosis
Total these measurements. Your answer should indicate the proper accuracy. Be sure to include the units in your answer. (Remember when adding figures, you need
In the _____ paragraph of a cover letter, you should introduce yourself and preview the reasons that you are a great fit for the job. A.last B.body C.first D
The sense of place regarding Uncle John's farm is _____.
PLEASE HELP! A reference to another story or source within a written piece or speech is called a(n): allusion plagiarism illusion fable
Who said that "We need to work hard in order to move up in class"?
The table below shows the amount of time a light stays green, red, and yellow (for one cycle) during the day and during the night. Day Night Light is green 2 m
5x-29>-34 OR 2x+31<29