leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Need so much help on this one please how many yards?
Why is studying fractions important
Which geographic process is shown in this chart? (3 points) Redlining Gentrification Filtering Ghettoization Suburbanization
Hannah is writing a report on how albedo affects the global climate. She’s proofreading her passage for any factual errors. Which sentence must Hannah correct b
This is one of the five kingdoms in the older biological succession. Organisms in this kingdom are prokaryotic
Why do some animals have whiskers?
(1) Fire extended humans’ geographical boundaries by allowing them to travel into regions that were previously too cold to explore. (2) It also kept predators
Reinel saves 30% of every pay check. His paycheck last week was 560$. How much did Reniel save last week?
Which of the following best describes the relationship between the United States and South Korea today?
Match the term to the purpose it has. 1. but 2. furthermore 3. meanwhile 4. in the distance 5. first 6. therefore 7. in other words 8. for instance a