kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

To find the largest number in a list of numbers, use the _____.
Describe four clues and the instruments that scientists use to predict eruptions.
Is a tiger shark a vertebrate or invertebrate
Mario's friend Omar invites him to a party with some people Mario does not know. Mario suspects that people will use drugs at the party. Which is the best str
Help with#1 and 7 And if you can the rest of the questions.
Which of these are ancient Indian achievements that spread to other regions of the world? Arabic numerals and Buddhism The idea of citizenship and metalworkin
A business consultant earns a flat fee for his work as well as an hourly fee. He charges his clients at a rate of $75 per hour. In one week, he billed a client
National party leaders who automatically get a delegate slot at the democratic national party convention are called
what is the exact volume of the cylinder
Spanish land in America was divided into small units, and each unit was run by a(n) ____.