firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many stressed syllables in the word enemy?
in addition to goods what else traveled along the silk road
8 less than the product of 5 week
Moving through trophic levels _______. a. energy decreases b. entropy increases c. biomass decreases d. all of the above
Why did the founding fathers compromise on using a federal system for the new government?
What are the main causes for seasons on earth?
What is the y intercept of this line y+4=-4(x-2) Rewrite this equation in standard form What is the x intercept of this line What is the equation in standard fo
which regions border the gulf of mexico
How do you solve the equation n+4=6/3
What is 40/3 as a mixed number?