janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Which answer is equal to (√2)^5? A. 2 ^2/5 B. 2^10 C. 2 ^1/10 D. 2 ^2/5
What role does cellular respiration play in the carbon cycle? It removes CO2 from the atmosphere during glycolysis. It removes CO2 from the atmosphere during th
Simplify negative 4 over 3 divided by 2 over negative 6.
Two forces (4n and 3n) pull to the left while a 12n force pulls to the right. What is the net force?
philosophy that attempts to combine different systems of beliefs or practices
An organism that contains two different alleles for a trait is said to be _______ for that trait.
What is 1 3/6 reduced
The right to life party is an example of what type of minor political party
round 128.59943 to 3 decimal places
During which period were the people organized as chiefdoms? A) Archaic B) Mississippian C) Paleoindian D) Woodland