xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

A tourist being chased by an angry bear is running in a straight line toward his car at a speed of 4.00 m/s. The car is a distance d away. The bear is 37.2 m
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c
Charlie has x state quarters. Ty has 3 more quarters than Charlie has. Vinnie has 2 times as many quarters as Ty has. Write and simplify an expression to show h
9 divided by 16 and please explain on how to get the answer
How do you write 8.59 in word form
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
how do you compare 1/5 and 0.201
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
what is 62.6 rounded to the nearest tenth