Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

is 8/5 rational or irrational?
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
can some help me better to remember the map of Europe ?
5.4 5.400 less greater
What is 3.82 rounded to the nearest whole number?
What is the value of 5 in 356,039,763
What is Circular Motion?
1/4(12x+16)=10-3(x-2) anyone?