Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the gravitational acceleration of any object near earth is the same matter what was the mass of the object
Which sentence correctly forms the plural of the letter c?   A.How many c's are in accordion?   B.How many cs'
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
The tropical climate zone is in which two states?
If y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
The ratio of Sam age to Hanks is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
How do you find the interior angles of a triangle, if only one is given angle is given to you?
What are preventable injuries and unpreventable injuries
What is one fact about xuchal
how does  a star form?