mariah321 mariah321
  • 04-06-2016
  • Mathematics
contestada

the answer and how to solve it

the answer and how to solve it class=

Respuesta :

nerdalicious
nerdalicious nerdalicious
  • 04-06-2016
Part A:
Jason has 3 1/2 bars and he give 3/4 to as many of his friends as possible. So you divide 3 1/2 by 3/4 and you get 4 2/3. You choose 4 because there are not enough left for another person. 

Part B:
If you did your math correctly and got 4 2/3 you subtract 4. So Jason has 2/3 left for himself. 


Answer Link

Otras preguntas

If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Which pronoun correctly completes the elliptical clause? You folded fewer towels than __________. A. him B. he
PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 1)
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Brody added a fraction to 5/6 to get 31/30. Use the equation a/b + c/d = (ad +bc)/ bd to find the fraction he added
3-2i/5i+2 What is the solution?
if hares with long legs run faster than hares with short legs, which hares do you expect would be most likely to survive and reproduce
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks
the cards in a card catalog are filed in what manner? A: by publication B: by subject C: alphabetically D: by call number