ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

What is the change in number of individuals in a population over time? A. population decrease B. population stability C. population growth D. population resista
Who were the Nazis ?
solve 2/3 + 1/4x = 1/3
conversation between Hitler and gandhi
what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25
The formula C = 20x + 5 models the cost of New York Yankees T-shirts, where C is the cost and x is the number of shirts sold. Choose ALL TRUE statements in the
16 increased by twice a number is -24. Find the solution??
Two 1 litre jugs are each filled with a mixture of olive oil and vinegar. The first jug has 3 times as much as oil as vinegar and the second jug has 4 times as
FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
The neolithic revolution is most closely associated with....