gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

2. Base your answer to the following question on the statements below and on your knowledge of social studies. Speaker A: We must return to the ideas of the Bib
FRENCH ASSIGNMENT HELP PLZ SCREEN SHOT DOWN BELOW OF THE QUESTIONS
please help !complete the following sentences
a square has an area of 4 m2. what is the length of each side?​
Solve the equation below: X-4 = -8.3 x=
deism was born out of which scientist's laws?​
Write a rule to represent the sequence of numbers: 2, 8, 14, 20, 26
In The Secret Garden, how is the robin redbreast a symbol of Mary? The robin and Mary are selfish and friendless. The robin and Mary have one true friendship wi
read the situation and then write sentences using the causative. The boxer's nose broke during a match.What happened to the boxer?​
Some of the challenges and dangers balseros face are