jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

What is [3-8]-(12÷3+1)²
What is the value of the blue dot?
The properties of an element depend on the electron structure within its atoms. The electrons are arranged in different orbitals, at different energy levels an
Use properties of exponents to simplify the expression. First, express the answer in exponential form. Then, evaluate the expression. (1^3) ^4
2. The smallest number from the given numbers 6895, 4875 and 5689 will have its smallest digits at place. (A) ​
Where is the error in the proof? select all that aply
CORRECT ANSWERS ONLY PEEPS- this is 7th grade math on khan academy and if ur answer is incorrect, ill report yalll
Why are many crusty breads cooked in long, thin loaves?
Chronic fatigue syndrome may be associated with a person's age and emotional life.
Velocity (m/s) 50 40 30 20 10 0 A Velocity vs Time B C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Time (s) Use the information presented in the graph to answer the questions. Which s