trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The deliberate annihilation of an entire people or race
Work out 5/8 of 10 litres
Which temperature is equal to 120. K? (1) -153°C (3) +293°C (2) -120.°C (4) +393°C
running to escape danger is an action that requires the nervous system to coordinate the interaction of which two body systems
Which geographical feature divides Europe from Asia? North Sea Mediterranean Sea Ural Mountains Danube River
Which statement accurately describes solids?
Which sentence is correct? My father wanted to know who’s dirty shoes were left on the new living room carpet. My father wanted to know whose dirty shoes were l
Write HCl+MgO---> MgCl 2 + H 2 O as a balanced chemical equation
The Allied policy toward Hitler in the 1930s can best be described as one of (A) confrontation. (B) appeasement. (C) containment. (D) indifference. (E) support.
what percent of 64 is 8