mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
all 231 students in the math club went on a field trip. some students rode in vans ehich hold 7 students each and some students rode in buses which hold 25 stud
In a standard dictionary, where can you find the key to pronunciation marks? A. In an appendix B. In the front of the dictionary C. At the bottom of each page D
When 40 is added to the number of miles Karen ran last week, the result is the same as adding 10 to 4 times the number of miles she ran last week. How many mile
what was paul revere failures
What was George Washington's nickname?
What does hemostasis mean?
what is the lcd of 10/11,29/44
A pet store currently has a total of 45 cats and dogs. There are 7 more cats than dogs. Find the number of cats and dogs in the store. Write and solve a system
The sum of three numbers is 84 the second number is 2 times the third the first number is 8 more than the third what are the numbers