kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Why was Washington's warning about political parties not headed?
an accurate relationship between these English and American political doctrines in terms of structure and purpose?
jamal finished 5/6 of his homework .margaret finished 3/4 and steve finised 10/12 of his homeowrk. which 2 students finished the same amount of homework
Who was the first president to make thanksgiving a national holiday?
42 divided by 6 in repeated subtraction
The price of a pair of shoes is $45.90. The sales-tax rate is 5 percent. How much sales tax do you need to pay?
Three copies of a book cost $20. Use equivalent ratios to find the cost of nine copies of the book.
name a 2 digit number that is a odd that is prime
Which of the following best summarizes the impact that farming had on the development of early river valley civilizations?
Which one of the following genres presents the author's personal ideas and feelings about a particular topic? A. Novel B. Poem C. EssayD. Short story