brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Question of the day!

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

(Please, show work or explain work.) :)

Respuesta :

Human136 Human136
  • 02-11-2018
5x=10.45
÷5 ÷5
x=2.09
Both apples and peaches cost 2.09 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Based only on the given information, it is guaranteed that AB L CDGiven AABCAD BDBCCDs CDA. True
Gabrielle bought 12 pizzas for his party. Each guest ate 2/5 of a pizza.How many guest ate pizza?
Positive feed back is most like
if a toy rocket is launced vertically upward from ground level with an inital velocity of 128 feet per second, then its high h, after t seconds is given by the
the formula for converting Celsius temperatures to Fahrenheit temperatures is a linear equation. water freezes at 0 degree Celsius, or 32 degree Fahrenheit. fin
who was a greater thinker and writer under the ming dynasty A. Wen cheng-ming B. Wang Yang-ming C. Zhu Yuanzhang D. Zheng He
Egypt is different from other Arab nations because
Which answer is correct?
Please answer this question
president Franklin Roosevelt said that december, 7, 1941, would live in infamy because on that day