anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

whatkind of energy travels through water better than through air?
Dave has a board that is 29 inches long. He cuts the board into 4 equal pieces. How long will each piece be??????????
why did the Allies decide to invade North Africa and italy
what would you call the segment that connects the edges of the penny and passes through the center?
you have 36 coins. the ratio of heads to tails is 3 to 1. how many coins are heads?
Which is the slope of the line with equation 6x + y = 12?
It says to graph the region described by the inequality 3x-5y<25
More Help on math questions? 1. Find the least common multiple of 8 and 12. 2. Write a reduced fraction equal to 60% 3. A cup is 8 ounces. How many ounces is 3/
What is 575% written as a mixed number?
What circumstances prevented England from expanding its territories as quickly as other European nations