jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

im sad and depressed because i just got called to the library to get told i didnt mke the team for the battle of the books
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
Any gîrls here free to talk
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?
HELP ASAP ELA POEM!!!!! I will give brainlist the the first person!!! Write your own poem imitating Mary Oliver poem called "the wild geese" by following this f
CAN YOU PLES FRIEND ME
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
All are positive ways to deal with chronic stress EXCEPT: A. Meditation or listening to music B. Ignoring the problem C. Exercise D. Talking with a trusted adul
Any gîrls here free to talk