shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

A light bulb operating at 110 v draws 1. 40 a of current. what is its resistance?
Meditating is an example of a(n) ______ that can promote wellness and enable us to function at our best.
The post-world war ii record shows that recessionary gaps may be long-lasting because ____ tends not to occur
What are the most famous Edgar Degas paintings and where these can be seen?
Four individuals invest in real estate together and i agreed to split the prophets equally, n invest $12,000, x invest 6,000, y invest $25,000, and z invest $7,
Party members elected or chosen on the state and local levels to support a particular candidate at the party's national convention are referred to as?
Pls answerrrrrrrrrrr
Given 8 different toppings to choose from, how many 3-topping pizzas are possible?
Our perceptions are often guided by previous experiences, expectations, and assumptions. this illustrates the concept of:?
James marcia defines _____ as a period of identity development during which an individual is exploring alternatives. crisis calling conscientiousness commitment