pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

What policy did the league of Nations take against Hitler's treaty of Versailles violations
A person attacked by a fierce dog develops a fear of all dogs. this best illustrates:
During a total lunar eclipse, where is the Moon located?
How does natural selection support the theory of evolution
Help with math plz giving brainlist
Chin canned a number of quart jars and a number of pint jars of tomatoes from his garden. A pint is 16 ounces and a quart is 32 ounces. The number of pints he c
How do I do this problem? Do
What is the principal difference between a radio wave and light?
Why does the Southeast have many swamps?
Adriano runs a website that helps writers write better stories. Every month, Adriano receives a subscription fee of $5 from each of the subscribers to his websi